Лептоспіроз. Дератизація, як захід профілактики цього захворювання.

Лептоспіроз - гостре інфекційне захворювання людей і тварин, спричиняється збудником лептоспірою, характеризується ураженням печінки, нирок, м'язів і супроводжується хвилеподібною гарячкою.

Характерна літньо-осіння сезонність захворювання. У 2018 року у Львівській області зареєстровані 24 випадки захворювань людей на лептоспіроз, в т.ч. З летальні. У Пустомитівському районі в 2011-2017 роках зареєстровано 4 випадки лептоспірозу. У2018р. захворіло 2 людини, одна з них померла. У 2019р. вже захворіло теж 2 людини.

Лептоспіри- збудники лептоспірозу зберігають життєздатність у вологому грунті протягом 270 днів, в природних водоймах - 7-30 днів, у харчових продуктах - декілька днів. Пряме сонячне і ультрафіолетове випромінювання діє на них згубно, так само як кислоти і луги та дезинфікуючі засоби.

Джерелом інфекції для людей є хворі і перехворівші сільськогосподарські, домашні, дикі тварини, гризуни, які виділяють лептоспір із сечею і заражають навколишнє середовище. Основними носіями збудника лептоспірозу у природніх вогнищах є щурі, польові миші, землерийки, їжаки. В побутових осередках резервуаром інфекції є щурі, велика рогата худоба, свині, собаки.

Зараження на лептоспіроз відбувається під час купання, пиття води з відкритих водоймищ, риболовлі, сільськогосподарських польових робіт, при вживанні продуктів харчування, забруднених сечею гризунів. В організм людини збудник проникає через пошкоджену шкіру і слизові оболонки порожнини рота, очей, носа, шлунково-кишкового тракту.

З моменту зараження до початку захворювання проходить від 6 до 20 днів (найчастіше 6- 14 днів). Захворювання у більшості випадків починається гостро, підвищується температура тіла до 39-40 С, хворі скаржаться на сильний головний біль, слабість, біль в м’язах, особливо литкових. Успіх лікування залежить від раннього звернення хворих за медичною допомогою та ранньої діагностики. Найбільш ефективним заходом профілактики лептоспірозу є одночасне проведення суцільної весняно-осінньої дератизації в населених пунктах району. В медичному аспекті дератизація - це комплекс заходів для боротьби з гризунами, які є переносниками інфекційних захворювань (щури, миші, полівки та ін.)

Дератизація є одним із суттєвих способів боротьби не тільки з лептоспірозом, але й з такими небезпечними інфекційними захворюваннями як чума, туляремія, гельмінтози та ін.

Всі методи, що застосовуються в дератизації, поділяються на запобіжні та винищувальні.

До попереджувальних методів відноситься і проведення заходів які запобігають проникненню гризунів у приміщення , особливо актуально це в передзимовий період. Винищувати гризунів можна механічним (за допомогою мишоловок, щуроловок, капканів, пасток). фізичними, хімічними і біологічними методами.

До біологічних способів належить також використання тварин, які є ворогами гризунів (наприклад, кішок і деяких порід собак для знищення мишей та щурів).

Хімічні способи дератизації, у тому числі з застосуванням принад, дають найбільш високий ефект дератизації і проводяться спеціалізованими організаціями.

Відділення дезінфектології Пустомитівського РВ ДУ « ЛОЛЦ МОЗ України»

Часопис Пустомитівського району

PDF №46 від 16.11.2019р.